Gejming računari su dizajnirani da pruže najviši nivo grafičkih performansi. Šta bi jedan kvalitetan gejming PC trebalo da sadrži, na koje komponente treba obratiti pažnju i šta treba izbegavati? Pomoći ćemo vam da se snađete među brojnim različitim gejming računarima i da odaberete onaj koji je najbolji za vas.
Nekoliko saveta za odabir gejming računara:
Razmislite unapred da li ćete igrati igrice aktivno ili samo povremeno.
Uzmite u obzir sistemske zahteve budućih igrica, ne samo onih koje su trenutno dostupne na tržištu.
Ako želite da igrate igrice i radite na istom računaru, odlučite se za gejming PC, a ne za kancelarijski setup.
Jasno definišite koliko želite da uložite u gejming računar. Cene pojedinih modela mogu se razlikovati za nekoliko desetina hiljada dinara.
Prilikom kupovine gejming računara, ne zaboravite da ostavite nešto novca za monitor i ostalu dodatnu opremu.
Osnovni parametri za gejming računare
Gejming računare možemo oceniti i na osnovu kvaliteta njihovih procesora. Procesor ima manji uticaj na glatkoću igrica od grafičke kartice, ali mora biti dovoljno snažan da je ne ograničava. Jaka grafička kartica u kombinaciji sa slabim procesorom neće raditi dobro, isto kao što ni slaba kartica sa jakim procesorom neće dati željene rezultate. Da biste dobili najbolji odnos cene i performansi, ove dve komponente treba da budu dobro usklađene. Obično je dobra ideja odabrati procesor iz najnovije generacije.
Intel
Intel je jedna od vodećih tehnoloških kompanija na svetu i ima najveći udeo na tržištu procesora za računare.
Core i3 – Procesori niže klase iz Intelove ponude. Najnovija generacija nema problema sa današnjim igricama, ali u budućnosti verovatno neće biti dovoljno snažni.
Core i5 – Procesori iz “zlatne sredine”. Ovi modeli pružaju više nego dovoljnu snagu za igrice danas, kao i one u skorijoj budućnosti.
Core i7 – Procesori visoke klase. Mogu bez problema da pokreću bilo koju igricu i uz to omogućavaju dovoljno performansi za online strimovanje.
Core i9 – Procesori najviše klase iz Intela, posebno pogodni za radne stanice. U poređenju sa i7 serijom, razlika u performansama kod igrica nije primetna, ali razlika u ceni jeste.
AMD
AMD je drugi najveći proizvođač procesora za računare i praktično jedini konkurent Intelu. Sa serijom
Ryzen 3 – Procesori niže klase. Poput Intel Core i3 procesora, nemaju problema sa trenutnim igricama, ali u budućnosti bi mogli postati nedovoljno snažni.
Ryzen 5 – Procesori srednje klase. Performanse i cena su slični Intel Core i5 procesorima, što ih čini odličnim izborom za balansirane gejming računare.
Ryzen 7 – Procesori visoke klase iz AMD-a. Imaju dovoljno snage za pokretanje trenutnih i budućih igrica, uz dodatne kapacitete za strimovanje ili igranje pri visokim frejmovima.
Ryzen Threadripper – AMD-ov odgovor na Intel Core i9. Veliki broj jezgara čini ih odličnim za radne zadatke, ali nisu idealni za igranje igrica zbog manje optimizacije za takve primene.
Oznake procesora
Intel
Intel i3, i5 i i7 procesori označeni su četvorocifrenim brojem, a ponekad i sa slovima. Prva cifra označava generaciju procesora, a druga performansnu klasifikaciju modela. Kada postoji slovo na kraju oznake Intel procesora, ono označava posebnu funkciju.
T – modeli označeni sa “T” imaju smanjenu potrošnju energije. To znači da su ekonomski, ali imaju i manju snagu.
K – ovo znači da procesor ima otključan množilac takta koji može da se overklokuje za brzine veće od fabričkih. Ovi modeli su obično skuplji.
AMD
AMD koristi isti sistem označavanja kao Intel. Prva cifra označava generaciju unutar Ryzen porodice, a druga performansnu klasifikaciju. Svi Ryzen modeli imaju otvoren množilac takta. Slovo nakon četiri cifre daje dodatne informacije.
X – označava funkciju XFR koja povećava limit za overklokovanje kada procesor ima dovoljan temperaturni rezervni kapacitet. Ova funkcija je posebno korisna ako imate efikasan kuler.
Frekvencija
Frekvencija se izražava u GHz (gigahercima) i označava brzinu procesora. Kako performanse procesora rastu sa višim frekvencijama, visoka frekvencija je dobar znak. Osnovne vrednosti se kreću od oko 1.6GHz do 4GHz. Međutim, Intel Turbo Boost 2.0 tehnologija omogućava frekvencije do 4.5GHz na najsnažnijim modelima.
Jezgra
Jezgro je deo procesora koji je odgovoran za sve računarske operacije. Današnji procesori obično imaju više jezgara, što znači da mogu da obavljaju više zadataka istovremeno. Osnova za gejming računar je četvorojezgarni procesor, ali je procesor sa šest, ili čak osam jezgara, idealan.
Grafička kartica je najskuplja i najvažnija komponenta gejming računara, jer direktno utiče na grafičke performanse. Njena selekcija treba da odgovara vašim zahtevima za glatkošću, nivoom grafičkih podešavanja i rezolucijom igrica. Preporučuje se da birate modele iz najnovije generacije grafičkih kartica, jer ćete tako dobiti najbolju dostupnu tehnologiju za svoj novac. Dva glavna igrača na tržištu grafičkih kartica su NVIDIA i AMD.
Memorija
Kako kapacitet memorije raste, tako raste i potencijal grafičke kartice. Neki jeftiniji modeli imaju kapacitet od samo 1 ili 2 GB. Međutim, idealno je da kartica ima između 4 i 8 GB memorije. Najjače grafičke kartice mogu imati preko 10 GB memorije. Iako memorija ne određuje direktno performanse kartice, može poslužiti kao dobar vodič prilikom izbora.
NVIDIA
NVIDIA je lider na tržištu grafičkih kartica. Njihove kartice su izuzetno popularne u gejming računarima, jer pokrivaju ceo spektar performansi i cenovnih kategorija.
GeForce GTX serija: Obuhvata vrhunske gejming kartice koje mogu da obrade i zahtevne grafičke i negrafičke zadatke.
GeForce GT serija: Obuhvata jeftinije kartice namenjene prvenstveno za multimedijalnu obradu, ali su pogodne i za povremene igrače.
AMD
AMD je najveći konkurent kompanije NVIDIA, a njihove grafičke kartice se ističu dobrim odnosom cene i performansi.
Radeon RX: Linija kartica koja obuhvata sve AMD modele od niže do više srednje klase. Ova oznaka je zamenila stariji koncept koji je uključivao serije R5, R7 i R9.
Radeon RX Vega: Kartice višeg i premium ranga iz AMD-a, namenjene zahtevnijim korisnicima.
RAM privremeno čuva obrađene podatke i programe koje trenutno koristite. Za uživanje u gejmingu, ali i za rad na računaru, trebalo bi da odaberete najmanje 8GB. Rastući zahtevi najnovijih igara traže 16GB, dok će većina ozbiljnih gejmera biti zadovoljna sa 32GB ili 64GB.
Popularno rešenje danas je kombinacija HDD-a i SSD-a. Brzi SSD čuva operativni sistem i instalirane igrice, dok klasični hard disk čuva sve ostale podatke. Dok SSD-ovi obezbeđuju brzo pristupanje podacima, HDD-ovi nude nenadmašan odnos cene i kapaciteta.
Konektori takođe igraju ulogu prilikom odabira gejming računara. Fokusirajte se na video konektore i USB portove koji se najčešće koriste.
USB – za povezivanje miša, tastature, fleš diskova ili eksternih hard diskova. Za veće brzine prenosa, bolje je koristiti USB 3.0 ili najnoviji simetrični USB 3.1 Type-C, nego USB 2.0.
HDMI, DisplayPort, DVI – digitalni konektori za prenos video i audio signala.
VGA – takođe koristi za prenos videa, ali ne i zvuka. Ovo je stariji analogni konektor.
Ethernet (LAN) – konektor za povezivanje računara sa Internetom ili lokalnom mrežom. Za veće brzine, izaberite Gigabit LAN (1000Mbit/sec).
WiFi – najnovija specifikacija je 802.11ac, koja pruža veću brzinu i glatkiji rad od svog prethodnika, 802.11 b/g/n.
Bluetooth – koristi se za bežično povezivanje sa slušalicama ili zvučnicima. Ova tehnologija nije ključna pri odabiru gejming računara, ali može biti korisna.
Analogni džek – za visokokvalitetni bežični audio prenos na slušalice i zvučnike. Ako imate više-kanalni zvučni sistem, biće vam potrebno četiri konektora.
S/PDIF – digitalna varijanta audio konektora koji koristi optičke vlakna za prenos podataka.
eSATA – zastarela tehnologija za povezivanje eksternih hard diskova.
PS/2 – stariji konektor za povezivanje tastature ili miša.
Čitač memorijskih kartica – omogućava brzo prebacivanje fotografija sa vaše kamere ili mobilnog uređaja.
Monitor
Kako bi obezbedili glatke slike u brzoj akciji, gejming monitori treba da imaju nizak odziv (u ms) i što višu frekvenciju osvežavanja. Bolji gejming monitori imaju frekvenciju osvežavanja od 120, 144, pa čak i 240Hz.
Tastatura
Mehaničke tastature su najbolji izbor. One su visokokvalitetni i izdržljivi proizvodi koji mogu podneti grublje rukovanje. Pored toga, njihova tehnologija prekidača može vam pomoći u kompetitivnim igrama ili značajno poboljšati brzo kucanje. Čak i jeftinije tastature mogu imati gejming funkcije kao što su programabilne tastere, podesivo pozadinsko osvetljenje ili N-Key Rollover.
Miš
Dostupni su žični i bežični miševi. Prednost bežičnog miša je fleksibilnost i ergonomija, ali će biti potrebno da ga povremeno punite. Izaberite miš sa visokom preciznošću DPI za veću tačnost i programabilnim tasterima za efikasniju igru. Ako se odlučite za optički miš, koristite podlogu za miš. Može biti jeftiniji od laserskog miša, ali nije idealan na neravnim površinama ili staklu.
Slušalice
Komfor, kvalitet zvuka i mikrofon za multiplayer igre su važni. Slušalice koje prekrivaju celo uvo (over-ear) su najudobnije za gejming. Dostupna su dva tipa dizajna:
Zatvorene – dobro izoluju zvuk.
Otvorene – pružaju verodostojniju reprodukciju muzike bez izobličenja.
Računari niže klase su pogodna opcija za gejmere koji žele da igraju nove igrice, ali su spremni da prave kompromis u vezi sa grafičkim podešavanjima. Ovo su najjeftiniji gejming računari.
Game minimum
Najjeftiniji gejming računar
Za time to time gejmere
Nove FullHD igrice na nižim detaljima
Na računarima Niže Srednje Klase možete pokrenuti popularne igre u rezoluciji 1920×1080 (FullHD) sa umerenim grafičkim podešavanjima. Takođe, možete uživati u starijim igrama sa maksimalnim detaljima.
Niža srednja klasa
Igrajte igrice po pristupačnoj ceni
Za aktivnije gejmere
Nove FullHD igrice sa osrednjim detaljima
Middle Class Računari sa idealnim odnosom cene i performansi koji mogu da pokrenu sve aktuelne naslove igara, uz pružanje FullHD iskustva sa visokim grafičkim podešavanjima.
Srednja klasa
Konfiguracije sa uravnoteženim performansama i cenom
Za redovne gejmere
FullHD igre na visokim detaljima, VR Ready
Računari više srednje klase mogu da pokrenu nove naslove igara u rezoluciji 2560×1440 (QHD) sa najvišim dostupnim grafičkim podešavanjima. Ovi računari će lako biti dovoljni za predstojeće naslove koji će biti izdati u narednim godinama.
Viša srednja klasa
Za najzahtevnije gejmere
Dovoljno snažni za aktuelne i buduće igre
Igrajte u QHD rezoluciji sa visokim detaljima, VR Ready
Ako želite da igrate u 4K rezoluciji, biće vam potreban High Class sistem koji će vas zadovoljiti. Pored 4K gejminga, možete očekivati i visok nivo performansi za više monitora ili virtuelnu realnost.
High Class
Gaming bez kompromisa
Za najzahtevnije i profesionalne gejmere
Idealno za igranje u 4K rezoluciji ili sa više monitora, VR Ready
Ako želite najbolje i spremni ste da platite za to, pogledajte najvišu klasu gejming računara. Ovi moćni računari lako mogu da rade sa 4K rezolucijom na maksimalnim detaljima, uz potpunu glatkoću.
Najviša klasa
Najbolje od najboljeg
Za gejmere bez kompromisa
Lako pokreće sve aktuelne i buduće igre u 4K rezoluciji, VR Ready
Najčešće postavljana pitanja prilikom odabira gejming računara
Iako su gejming laptopi prenosiviji, gejming računarski setovi su fleksibilniji.
Komponente se mogu unapređivati u bilo kojem trenutku kako bi se poboljšale performanse.
Običan gejming računar je moćniji od isto tako skupog gejming laptopa.
Možete izabrati mnogo veći monitor od laptop ekrana.
Komponente desktop računara se lakše hlade, što znači duži vek trajanja i veći potencijal za overklokovanje.
Prostor za diskove i uređaje
Pošto optički uređaji polako postaju stvar prošlosti, treba da razmislite da li vam je potrebno kućište sa odgovarajućim pozicijama. Ako često koristite DVD ili Blu-ray diskove na svom računaru, onda vam sigurno treba. Ako ne, možete uštedeti prostor kupovinom manjeg ili atraktivnijeg kućišta.
Buduće nadogradnje
Imajte na umu da može doći vreme kada ćete želeti da nadogradite svoj računar. Za to će vam biti potrebno kućište sa dovoljno prostora i mogućnostima za vodeno hlađenje, izvor napajanja sa dovoljno snage i visokokvalitetna matična ploča.
Izgled
Dizajn je jedan od ključnih kriterijuma prilikom odabira kućišta. Vaše kućište treba da bude dobre kvaliteta, ali i da vam se dopada njegov izgled. Izbor između gejming dizajna koji privlači pažnju i minimalističkog koncepta zavisi isključivo od vašeg ukusa.
Skupocjenija gejming kućišta su napravljena od jačih materijala, što rezultira većom izdržljivošću, dužim vekom trajanja i boljim akustičkim svojstvima. Bolja kućišta često sadrže izolacione materijale, visokokvalitetne ventilatore i filtere za prašinu. Dobro kućište može vam služiti godinama i kroz više promena komponenti, pa tako što ćete potrošiti malo više, zapravo možete uštedeti novac.
Pre nego što potrošite novac na igru iz snova, dobro je da proverite da li vaš računar ima dovoljno performansi da je pokrene.
Potrebno je da poznajete hardver svog računara, posebno broj jezgara i frekvenciju procesora, kapacitet memorije i informacije o grafičkoj kartici. Osnovne podatke možete pronaći u Upravljaču uređajima u Windows-u. Za detaljnije parametre možete koristiti servis poput HWiNFO. Sve igre na Alza.cz imaju sistemske zahteve navedene u opisima proizvoda, pa ih možete uporediti sa parametrima svog računara.
Online alati, poput systemrequirementslab.com, su veoma praktičan način za upoređivanje zahteva igara i komponenti vašeg računara. Unesete naziv željene igre i pokrenete test. On detektuje vaš hardver i vraća rezultat koji vam kaže koliko je vaš računar spreman za željeni naslov.
VR Ready računari moraju da zadovolje hardverske zahteve za igranje igara u virtuelnoj realnosti. Takvi računari prvenstveno imaju visok nivo grafičkih performansi i mogu se koristiti za obične igre bez problema. Za igranje u VR-u neophodne su naočare za virtuelnu realnost, poput HTC Vive ili Oculus Rift.