Na tržištu postoji mnogo tipova desktop računara—gejming i kancelarijski računari, All In One i Mini PC uređaji. Šta je potrebno za moćan gejming računar? Koje su prednosti All In One računara? Šta čini dobar računar za rad? U ovom članku pokušaćemo da vam pomognemo da izaberete pravi računar za vas.
Nekoliko saveta za odabir računara:
Ako želite da igrate najnovije igrice na svom računaru, biće vam potrebna moćna grafička kartica.
Ograničeni ste prostorom? Dobar izbor je Mini PC ili All In One.
Tražite lagan računar? Izaberite tihe kancelarijske računare.
Planirate da zaronite u virtuelnu realnost? VR Ready računari će vam pružiti dovoljne performanse.
Želite da uređujete video snimke ili radite sa grafikom? Cenićete moćan procesor i profesionalnu grafičku karticu.
Osnovni parametri za računare
Grafička kartica je još jedna ključna komponenta. Koristi se za prikazivanje slika na monitoru, televizoru, pa čak i projektoru. Njene performanse imaju veliki uticaj na grafički softver, obrada video sadržaja i računarske igre koje koriste snagu grafičke kartice.
Vrste grafičkih kartica
Integrisane grafičke kartice
Grafičke kartice koje su ugrađene u procesor i nemaju sopstvenu memoriju. Integrisane grafičke kartice postaju sve moćnije, ali su više pogodnije za kancelarijske računare.
Posvećene grafičke kartice
Samostalne grafičke kartice sa sopstvenim vRAM-om. Postavljaju se u PCIe slot i mnogo su moćnije od integrisanih grafičkih kartica. Zbog toga su idealan izbor za gejmere ili dizajnere.
Memorija grafičke kartice
Povećanje memorije grafičke kartice poboljšava performanse prilikom igranja igrica ili obrade videa. Jeftinije grafičke kartice imaju 512 MB, dok najmoćnije mogu imati više od 11 GB. Kada memorija nije dovoljna, igre mogu usporiti i gubiti na detaljima.
NVIDIA grafičke kartice
NVIDIA GeForce GTX serija – nudi najmoćnije modele koji su prvenstveno dizajnirani za gaming.
NVIDIA GeForce GT serija – slabiji i ređi modeli namenjeni osnovnim kancelarijskim i multimedijalnim zadacima.
NVIDIA Quadro serija – profesionalne grafičke kartice dizajnirane za rad u CAD-u ili 3D grafici, često sa neuobičajeno velikom memorijom.
AMD grafičke kartice
Radeon RX – najnovija AMD serija grafičkih kartica, dizajnirana za igranje najnovijih igrica.
Radeon R9 – moćna AMD linija grafičkih kartica koja je dovoljna za igranje novijih igara.
Radeon R8 – moćni modeli, ali za zahtevnije igre možete očekivati smanjeni detalj ili rezoluciju.
Radeon R7, R6, R5 – stariji modeli namenjeni igranju manje zahtevnih igara i kancelarijskom radu.
Radeon FirePro – profesionalne grafičke kartice dizajnirane za rad u programima za dizajn i uređivanje.
Intel grafičke kartice
Intel takođe posluje u oblasti grafičkih kartica, ali su ove kartice isključivo integrisane, koje su, nažalost, u većini slučajeva neprikladne za igranje igrica. Dakle, ako ih pronađete u nekoj konfiguraciji, verovatno je u pitanju kancelarijski računar. Njihova prednost je u veličini i niskoj potrošnji energije, što međutim ne igra veliku ulogu na desktop računarima. Zbog toga ćete retko sretati Intel grafičke kartice.
Intel HD Graphics – najčešće korišćena serija integrisanih grafičkih kartica, pogodna za multimedijalnu upotrebu i igre sa nižim detaljima i rezolucijom.
Intel Iris Graphics – moćnije integrisane grafičke kartice koje mogu da pokreću neke nove igre sa smanjenim detaljima.
Memorija je integralni deo svakog računara, koja privremeno čuva podatke i pokreće procese. Zahtevnije igrice zahtevaju veće količine RAM-a. Nemojte potceniti memoriju, jer njen nedostatak može uzrokovati pad sistema.
Preporučujemo minimum od 4GB RAM-a za nesmetano pokretanje Windows operativnog sistema.
Ako koristite više programa istovremeno, ili imate otvorene više prozora, preporučuje se barem 8GB RAM-a.
Igranje zahtevnih računarskih igrica često zahteva više od 8GB RAM-a, pa je preporučljivo uložiti u barem 16GB RAM-a kako biste obezbedili maksimalne performanse u svim igrama.
Profesionalni i gaming računari mogu imati više od 64GB memorije.
Hard disk (HDD) i čvrsti disk (SSD) često se nalaze zajedno u računaru. Hard disk ima veću kapacitet i koristi se za čuvanje svih podataka. Zbog svoje brzine, SSD se bira za pokretanje operativnog sistema i nekih igrica. Ovo značajno ubrzava vreme učitavanja. Za najbolje od oba sveta, možete koristiti hibridni čvrsti disk (SSHD).
Vrste diskova
HDD – hard disk
Klasični disk sa podacima pohranjenim na brzo rotirajućim pločama koje čitaju magnetne glave. Prednost je velika kapacitet po niskoj ceni. Ovi diskovi su uključeni u gotovo svaki računar.
SSD – skladište bez pokretnih delova
SSD diskovi rade isključivo na elektronskoj osnovi i mnogo su brži od HDD-ova. Njihova brzina pomaže bržem pokretanju operativnog sistema i učitavanju igrica. Nedostatak SSD-ova je viša cena, iako su cene sve prihvatljivije.
HDD + SSD – kombinovani HDD i SSD
Računari sa HDD+SSD koriste prednosti oba tipa diska – veliki kapacitet HDD-a i brzi SSD. Na HDD možete pohraniti filmove, dokumente i druge podatke, dok SSD koristite za pokretanje operativnog sistema i igranje igrica.
SSHD – hibridni hard disk
Kombinacija klasičnog HDD-a i SSD memorije. Manji deo memorije koristi se za instalaciju operativnog sistema, igrica i drugih često korišćenih programa, dok veći deo memorije služi za pohranu filmova, slika i drugih fajlova.
Intel Optane – kada želite ubrzati svoj hard disk
Intel Optane nudi nešto drugačije. To je bafer koji automatski uči koje aplikacije najčešće koristite. Ovo će ubrzati operativni sistem, aplikacije i igrice nekoliko puta. Instalira se na vaš klasični hard disk, tako da ne morate brinuti o podacima. Ukratko, postići ćete ubrzanje sistema uz minimum truda. Ovo je dobra alternativa SSD-ovima. Preduslov je Intel procesor iz 7. ili novije generacije, kao i Windows 10 operativni sistem.
Kapacitet diska
Što je veći kapacitet, to više podataka može stati na disk, tj. programi, videozapisi, muzika, fotografije i drugi fajlovi. Za HDD-ove, kapaciteti su obično 500GB, 1024GB (= 1TB) ili 2TB. Zbog veće cene, kapacitet SSD-ova na računarima je obično manji, od 256GB do 512GB. Međutim, skuplji modeli mogu se pohvaliti kapacitetom do 4TB.
Približni kapacitet diska
Kapacitet | Video (DVD) | Muzika (mp3) | Fotografije (JPG) |
120GB | 25 filmova | 24,000 pesama | 30,000 slika |
500GB | 106 filmova | 100,000 pesama | 128,000 slika |
2000GB | 425 filmova | 400,000 pesama | 512,000 slika |
Ekran, u većini slučajeva monitor, retko je uključen u cenu računarskog kompleta. Stoga je potrebno kupiti poseban ekran. Izuzeci su all-in-one računari, gde je monitor deo uređaja.
Dijagonale ekrana
Verovatno ćete izabrati monitor prema veličini prostora u kojem ćete ga koristiti. Međutim, kvalitet prikaza takođe zavisi od dijagonale monitora.
20″ i manji – idealni za mesta sa malo prostora. Pogodni, na primer, za informativne displejeve.
21-22″ – Manji kućni monitori. Idealni ako želite da radite i uštedite prostor.
23-24″ – Najčešća veličina monitora. Pogodni su i za rad i za igranje, a ne zauzimaju previše prostora.
25-27″ – Pogodniji za igranje. Omogućavaju veći pregled borbene oblasti i korisni su za rad kada morate koristiti više prozora istovremeno.
28-32″ – Često koriste grafički dizajneri i ozbiljni gameri. Omogućavaju bolju organizaciju radnog prostora.
33″ i više – Obično sa 4K rezolucijom, koriste se uglavnom od strane grafičkih dizajnera i najzahtevnijih gamera koji uživaju u spektakularnom prikazu.
Rezolucija
Rezolucija ekrana pokazuje koliko piksela (tačaka) se prikazuje na njemu. Što je više tačaka, to je veća rezolucija i oštrija slika. Najčešća rezolucija je Full HD (1920×1080p), dok je 4K zahtevniji. Što je rezolucija viša, to je slika bolja, ali to postavlja i veće zahteve na grafičku kartu.
Rezolucija | Veličina ekrana (pikseli) |
HD (720p) | 1280×720p |
HD Ready | 1366×768p |
HD+ | 1600×900p |
Full HD (1080p) | 1920×1080p |
WQHD | 2560×1440p |
WQXGA | 2560×1600p |
3K | 2880×1620p |
WQXGA+ | 3200×1800p |
4K (UHD) | 3840×2160p |
Tehnologija prikaza
Većina monitora danas koristi LCD (tečnostni kristalni displej) tehnologiju, koja se dalje deli na:
TN (Twisted Nematic)
Starija verzija LCD-a koja se, ipak, i dalje koristi danas. U poređenju sa IPS displejima, TN displeji su jeftiniji za proizvodnju, imaju veću svetlost i brži odziv. Nedostatak je lošija reprodukcija boja i manji spektar uglova gledanja.
In-Plane Switching (IPS/S-IPS)
Savremena tehnologija sa vernom reprodukcijom boja i širokim uglovima gledanja od 178°. IPS displeji su skuplji za proizvodnju, pa ih obično nalazimo u monitorima više klase. U poređenju sa TN displejima, IPS displeji imaju manji kontrast i sporiji odziv.
MVA/PVA (Vertical Alignment)
Kombinacija prednosti TN i IPS tehnologije. Karakterišu ih visok kontrast, široki uglovi gledanja (ali ne toliko dobri kao kod IPS-a) i verna reprodukcija boja.
Sjajna površina
Sjajni displeji imaju jače boje od mat panela, ali su gotovo neupotrebljivi kada radite na direktnoj sunčevoj svetlosti. Ipak, oni prikazuju visokosaturisane i realistične boje u zatvorenom prostoru.
Mat površina
Mat monitori ne odražavaju svetlost, što je korisno kada sunce sija na monitor. Njihov nedostatak je slabija reprodukcija boja.
Antirefleksija
Predstavlja kompromis između sjajnog i mat monitora. U poređenju sa sjajnim monitorom, lakše je raditi sa njim na suncu, ali ne nudi istu kvalitetu reprodukcije boja.
Frekvencija procesora
Frekvencije su izražene u GHz i označavaju broj instrukcija koje procesor može da izvrši u jednoj sekundi. Uopšteno, što je frekvencija procesora viša, to su njegove performanse bolje.
Uobičajene osnovne vrednosti kreću se od 1,6GHz do 3,8GHz. Moćni procesori imaju frekvencije koje mogu prelaziti 4GHz. Ovo se može dodatno unaprediti tehnologijom Intel Turbo Boost 2.0, koja povećava performanse za prosečnih 2,8GHz. Međutim, najmoćniji i najskuplji modeli nude frekvencije do 5,2GHz. Ako tražite kancelarijski računar, idealne vrednosti su oko 2-2,5GHz. Za gejmere, što je frekvencija veća, to su performanse bolje, pa vas u tom pogledu ograničava samo budžet.
Intel Turbo Boost
Uz ovu tehnologiju, koja je ekskluzivna za Intel procesore, performanse procesora mogu se povećati za nekoliko GHz kada je to potrebno. Turbo Boost se automatski aktivira u situacijama kada je potreban dodatni učinak. Što je vrednost Turbo Boost-a viša, to bolje. Za potrebe običnog aktivnog gejmera dovoljni su modeli sa frekvencijom od 3,5GHz.
Jezgra procesora
Jezgra predstavljaju najvažniji deo procesora, jer se tu odvijaju sve operacije. Najčešći tipovi procesora su dvojezgarni za rad i četvorojezgarni za igrice. Uopšteno, što procesor ima više jezgara, brže obrađuje podatke, pa neki snažniji uređaji imaju procesore sa 8 jezgara. Višejezgarni procesori su pogodniji za servere.
Kancelarijski rad – Dvojezgarni procesori su dovoljni za kancelarijske zadatke. Većina njih može da podrži softvere kao što su Office i pretraživanje interneta.
Gejming – Četvorojezgarni procesori su idealni za igrice. Velika većina igrica je optimizovana za rad na četiri jezgra.
Kako proizvođači označavaju svoje procesore
Trenutno postoji nekoliko brendova procesora, ali najčešći su Intel i AMD.
Označavanje Intel procesora
Celeron i Pentium – Najslabija serija koju Intel nudi. Dovoljna je za manje zahtevne kancelarijske konfiguracije, ali nikako nije pogodna za igrice.
Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 –
Core serija je podeljena prema performansama na nekoliko nivoa. Core i3 je dovoljan za uobičajene i manje zahtevne aktivnosti, poput korišćenja Office programa, pregleda interneta i sličnih zadataka. Za snažnije gejming i kancelarijske računare preporučuju se Core i5 i Core i7 procesori. Ako ste ozbiljan gejmer i spremni ste na veća ulaganja, vredi razmisliti o Core i9 procesoru.
Svaki procesor iz i3, i5 i i7 serije označen je četvorocifrenim brojem i slovom. Prva cifra označava generaciju, koja unapređuje performanse u odnosu na prethodnu. Preporučuje se kupovina najnovijih procesora, idealno iz poslednje generacije, jer svaka nova generacija donosi značajno povećanje performansi.
Za najzahtevnije korisnike i servere tu su i moćni Intel Core i9 procesori. Neki modeli iz ove serije nude neverovatnih 18 jezgara. Još uvek se ne sreću često u kancelarijskim računarima, ali sve više pronalaze put ka najjačim gejming konfiguracijama.
Označavanje AMD procesora
FX serija
Jedan od najpopularnijih AMD procesora. Ovi procesori su prilično moćni multi-core procesori, koji lako obavljaju kancelarijske zadatke i ne boje se ni najzahtevnijih igrica. Problem ove serije je visok potrošnja energije (TDP), što može izazvati prekomerno zagrevanje.
A4, A6, A8, A10 i A12 serija
Serija procesora koja je slična svojim Intel ekvivalentima. Ovi procesori, međutim, imaju manju računarsku snagu. Prednost ove serije je snažnija integrisana grafička kartica. Međutim, ovo ćete ceniti samo ako tražite kancelarijski računar. Svaki ozbiljan gejmer će morati da koristi posvećenu grafičku karticu.
Ryzen serija
AMD Ryzen serija je dizajnirana za gejmere. Njeno označavanje je slično Intel Core procesorima. Ryzen 3 je stoga pogodan za jače kancelarijske računare i povremene gejmere. Ryzen 5 i 7 su za prave gejmere. Njihove visoke performanse dolaze po prilično pristupačnim cenama, a sa Ryzen serijom, AMD procesori sve više ulaze u teritoriju Intel-a.
Povezivanje računara uglavnom zavisi od vrste matične ploče koja se koristi. Sledeći najvažniji faktor je grafička karta, zatim ostale dodate kartice i uređaji.
USB
Omogućava povezivanje miša, tastature, slušalica, štampača, fleš diskova, eksternih uređaja, optičkih drajvova itd. Dva priključka bi trebalo da budu dovoljna, ali za vašu udobnost preporučujemo 4 priključka. Često možete videti računare sa kombinacijom 2× bržih (3.0) USB priključaka i 2× sporijih (2.0) USB priključaka.
Većina računara koristi USB Type-A priključke (najčešći, stariji kosi tip, jednostrani). USB Type-C priključci (ovalnog oblika, mogu se povezati s obe strane) su ređi.
Oblik USB priključka
HDMI
Najčešće korišćeni digitalni priključak za prenos video i audio signala visoke definicije. Najčešće se koristi za povezivanje računara sa monitorom, ali i za povezivanje sa televizorom ili projektorom.
PCIe (PCI Express)
Interfejs na matičnoj ploči dizajniran prvenstveno za povezivanje grafičke kartice sa računarom. Danas se putem PCIe mogu povezivati i procesori, RAM, hard diskovi i drugi uređaji. U poređenju sa PCI priključkom, glavna prednost PCIe (kako samo ime sugeriše) je veća brzina. Najnoviji tip PCIe je verzija 3.0, koja je prisutna u velikoj većini današnjih računara.
SATA
Vrsta računarskog interfejsa dizajniranog za povezivanje skladišnih uređaja (SSD-ova i HDD-ova) i optičkih uređaja. SATA služi kako za napajanje ovih uređaja, tako i za prenos svih podataka.
DisplayPort
Digitalni konektor koji se koristi za prenos visokokvalitetnog videa i zvuka. Najčešće se nalazi na poslovnim laptopovima.
VGA
Analogni konektor koji se koristi za prenos slike. Na primer, koristi se u starijim projektorima.
Ethernet (LAN)
Konektor za povezivanje računara sa žičanom mrežom (lokalnom i internet). Preporučujemo brzi Gigabit LAN (1000 Mbit/sec).
Bluetooth
Koristi se za bežično povezivanje uređaja kao što su miševi, slušalice ili zvučnici. Retko ćete videti Bluetooth na računarima.
3.5mm audio jack
Povezivanje za slušalice, zvučnike ili mikrofon.
Čitač memorijske kartice
Lako prenosi velike količine fotografija ili drugih podataka sa memorijske kartice kamere ili mobilnog telefona.
Ako kupujete računar, verovatno ćete se sresti sa Windows 10. Međutim, račari sa Windows 7 ili macOS-om su takođe česti. Koji je pravi za vas?
Windows 10
Windows 10 je gotovo novi operativni sistem iz Microsoft-a. Dakle, ako želite da vaš računar bude što sigurniji, ovaj sistem je verovatno pravi za vas. To je zato što ažuriranja koja se odnose na sigurnost ili optimizaciju sistema izlaze često i nastaviće da izlaze do oktobra 2020. Mnogi ljudi vide najbolje od Windows 7 i Windows 8 u jednom u Windows 10. Protivnici preferiraju da se drže starijih operativnih sistema što je duže moguće.
Prednosti Windows 10 uključuju pristup Windows Store-u. Tamo možete preuzeti ili kupiti razne aplikacije bez brige o tome da ćete dobiti virus na svom računaru. Sigurnost je takođe na visokom nivou. Međutim, Windows 10 još uvek ima neka pitanja u vezi sa optimizacijom. Iako je sistem u upotrebi već neko vreme, još uvek postoje problemi sa performansama i stabilnošću. Ipak, ovi problemi nisu ništa što računar sa prosečnim performansama ne bi mogao da reši. I dalje preporučujemo da redovno preuzimate ažuriranja.
macOS
Na operativni sistem macOS naići ćete ako odlučite da kupite Apple Mac računar. U poređenju sa Windows-om, nudi drugačiji grafički dizajn. macOS računari su veoma omiljeni među grafičkim dizajnerima, muzičarima i onima koji rade u kancelariji. Optimizacija je gotovo savršena zahvaljujući ekskluzivnosti, pa je sistem vrlo brz i efikasan. Međutim, budite oprezni ako tražite računar za igre, jer macOS nije pogodan za ovu namenu.
Gaming kompjuteri
Napravljen za igranje igrica
Često sadrže najmoćnije komponente
Izdržljiva konstrukcija
Raznovrstan izgled
Svaki ozbiljan igrač treba moćnu mašinu koja će zadovoljiti njegovu strast. Bilo da je u pitanju brzina učitavanja ili celokupni izgled računara, gejming računari teže da pruže najbolje moguće iskustvo igranja. Postoji nekoliko komponenti u gejming računarima koje su gotovo uvek dizajnirane specifično za igre. Gejming računari su najmoćniji koji možete nabaviti. Vodič korak po korak za izbor gejming računara pomoći će vam da donesete pravi izbor.
Prednosti i Mane
Prednosti
Visokokvalitetne komponente
Brzo pokretanje operativnog sistema
Odlične performanse za igre
Stilizovani dizajni
Mane
Viša cena
Veća potrošnja energije
Grafička kartica
Grafička kartica, zajedno sa procesorom, verovatno je komponenta koja je najvažnija za vas. Nabavite najmoćniju karticu koja je dostupna u vašem cenovnom rangu. Za igranje najnovijih igrica, idealne su najnovije NVIDIA 10 serije grafičkih kartica, ili njihove AMD ekvivalentne kartice, koje se nazivaju Vega ili R9.
Procesor
Kada birate procesor, ne gledajte samo ime, fokusirajte se na brojeve. Za razliku od grafičke kartice, najnoviji procesor nije uvek najbolji. Često se dešava da je Intel 6. generacija procesor jači od 7. generacije. Idealni izbori za Intel gaming računare su Intel i5 i i7 procesori. Za AMD, izaberite Ryzen 5 ili Ryzen 7.
Radna memorija (RAM)
RAM je vrlo važan za mnoge igre, a kako igre postaju sve zahtevnije, sve veće zahteve postavljaju na RAM. Ako želite da igrate bez zastoja, 8GB je apsolutni minimum. Za zahtevnije igre, preporučuje se 16GB.
Kućište i sistem hlađenja
Kada birate gaming računar, nemojte zaboraviti na hlađenje. Snažnije komponente proizvode više toplote i to mora da se efikasno disipuje. U tom pogledu, najbolje je da se posavetujete sa stručnjakom ili da verujete kvalitetu ponuđene konfiguracije.
Mogu li gaming računari da obavljaju kancelarijske poslove?
Iako gaming računari nisu napravljeni za ovu svrhu, nemaju problem da obavljaju kancelarijske poslove. Međutim, ako radite sa zahtevnijim programima (grafički dizajn, video montaža), verovatno ćete ceniti procesor sa više jezgara koji je bolje prilagođen za ove operacije.
Koliko će koštati solidan gaming računar?
Ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje, jer svaki igrač ima različite zahteve, a svaki računar nudi različite mogućnosti. Pored toga, postoji širok raspon cena za gaming računare. Generalno, možemo reći da računari koji koštaju između 110,000 i 165,000 dinara trebaju biti sposobni da pokrenu najnovije igre. Računari koji koštaju više pružiće maksimalne detalje, 4K rezoluciju itd.
Kancelarijski kompjuteri
Jednostavan dizajn
Dizajnirano za kućni i kancelarijski rad
Osnovne komponente
Kancelarijski računari su, kao što ime sugeriše, idealni za kancelarijski rad. Takođe su pogodni za upotrebu u domovima, školama i slično. Ovi računari obično nemaju komponente koje su toliko moćne kao gaming računari, ali su dovoljno snažni za obavljanje kancelarijskih zadataka i korišćenje Interneta. Niska cena kancelarijskih računara privući će svakog ko računar ne koristi previše često.
Prednosti i Mane
Prednosti
Niska cena
Dobra multimedijalna performansa
Često dolaze sa osnovnim pratećim uređajima
Mane
Nisu pogodni za igranje grafički zahtevnih igrica
Storage size
Storage size je važna za sve vaše dokumente, video zapise, filmove i druge fajlove. Standard danas je 1TB HDD. Za kancelarijski rad, dovoljno je 512GB disk. Ako želite da uštedite vreme, potražite brže SSD-ove. Često ćete videti kombinaciju HDD i SSD u jednoj konfiguraciji.
Procesor
U slučaju kancelarijskih računara, procesor je najvažnija komponenta. Njegove performanse određuju koliko brzo različiti programi rade, pa obratite pažnju na njega prilikom izbora. Kada su u pitanju jeftiniji računari, dvojezgreni procesori mogu bez problema da pokrenu osnovne kancelarijske programe. Ako tražite moćniji kancelarijski računar, možete se odlučiti i za modele sa 8-jezgrenim procesorima.
Memorija
RAM određuje koliko prozora možete otvoriti u isto vreme i sa koliko programa možete raditi. Danas je apsolutni minimum 4GB RAM-a. Ovo će biti dovoljno da vaš operativni sistem i kancelarijski programi rade glatko. Optimalna vrednost je barem 8GB RAM-a, ali ne morate da brinete ako želite više.
Da li ponekad mogu da igram igrice na svom kancelarijskom računaru?
Performanse komponenti kancelarijskih računara nisu ni približno dovoljno jake da biste uživali u najnovijim igrama. Ipak, kancelarijski računari bi trebalo da budu dovoljni za igranje igrica na internetu ili starijih, manje zahtevnih igrica.
All-In-One kompjuteri
Sve komponente su u ekranu
Idealno za kancelarije
Pogodno za rad i manje zahtevne igrice
All-in-One računari su elegantna rešenja za kancelarije sa ograničenim prostorom. Sve računarske komponente su integrisane u ekran, što štedi prostor i eliminiše kablove. Takođe, vrlo su jednostavni za postavljanje.
Prednosti i Mane
Prednosti
Možete ga koristiti gotovo odmah
Širok opseg cena
Puno aplikacija
Mane
Nisu pogodni za igranje zahtevnih igrica
Teže ih je popraviti
Procesor
Kao i kod drugih računara, procesori u All In One računarima variraju u performansama i cenama. Pentium, Celeron, Atom i Core i3 procesori su pogodni za svakodnevnu kancelarijsku upotrebu, ali ne mogu da podnesu zahtevnije programe. Ako tražite računar za grafiku ili igranje, potražite modele sa i5 ili i7 procesorima..
Kapacitet
Skladište određuje koliko videa, programa, slika itd. možete sačuvati na svom računaru. Standard danas predstavlja 1TB HDD kapacitet. Takođe možete naići na All In One računare sa SSD-om, obično sa kapacitetom od 256 ili 512GB.
Memorija
Ako želite da vaš računar radi ispravno, potrebno je da imate dovoljno RAM-a. 4GB je dovoljno za osnovnu funkcionalnost operativnog sistema i kancelarijskih programa. Ako želite da pokrećete zahtevnije programe ili igrate igrice, zaista vam je potrebno 8GB ili više.
Koje su prednosti All In One računara?
Najveća prednost je veličina. Zbog kompaktne raspodele komponenti, računar štedi mnogo prostora i zahteva samo nekoliko kablova za rad. Druga prednost je jednostavna instalacija kablova. Potrebno je samo da priključite računar i spreman je za rad.
Mini PC
Pretvara vaš TV u Smart TV
Osnovne komponente
Često bez operativnog sistema
Mini računari su veoma jeftini računari koje možete lako nositi u džepu, priključiti na monitor i odmah početi da radite. Takođe, ovaj tip računara možete povezati sa vašim TV-om i pretvoriti običan televizor u smart TV sa Android operativnim sistemom. Često je potrebno da kupite ili preuzmete operativni sistem.
Prednosti i Mane
Prednosti
Jednostavan način za unapređenje vašeg TV-a
Mnoge opcije za povezivanje
Niska cena
Minimalne dimenzije
Mane
Performanse
Procesor
Procesor je verovatno jedina komponenta Mini PC-a o kojoj ćete morati da brinete. Mini računari često sadrže moćne procesore, poput Intel Core i7. Međutim, oni su uvek verzije koje štede energiju, pa njihova performansa nije na istom nivou kao kod punih verzija koje se nalaze u drugim računarima.
Da li mogu da igram igrice na Mini PC-u?
Ne preporučujemo igranje igrica na Mini PC-u. Iako su procesori prilično moćni, njihove grafičke kartice su gotovo uvek integrisane, pa Mini PC-evi nisu pogodni za igranje zahtevnih igrica. Ako tražite bolje performanse, potražite ih među većim računarima.
Mac
Veoma mali računari i All In One
macOS operativni sistem
Pogodni za upotrebu sa multimedijalnim softverom
Sa iMac-om i Mac računarima, Apple je takođe ušao na tržište desktop računara. Ovi All In One uređaji su prvenstveno dizajnirani za kancelarijsku ili kućnu upotrebu. Međutim, muzičari i grafički dizajneri često su obožavaoci Mac računara zbog njihove agilnosti i podrške za razne ekskluzivne softvere.
Prednosti i Mane
Prednosti
Monitor je celokupan uređaj
Pogodno za muzičare i grafičke dizajnere
Agilan operativni sistem
Mane
Visoka cena
Tip
iMac
iMac je All In One računar dizajniran za rad, ali i za igranje manje zahtevnih igrica. Ovo je prilična raritet među All In One računarima.
iMac Pro
iMac Pro je najmoćniji računar koji je Apple ikada napravio. Poseduje 5K Retina ekran, najnoviju generaciju visokih performansi Intel Xeon procesora, AMD Vega Radeon Pro grafičku karticu i 4TB SSD skladište. Ovaj računar je namenjen grafičkim dizajnerima i video editorima, ali lako može da podnese i zahtevnije igre.
Mac Mini
Mac Mini je najjeftiniji desktop računar od Apple-a. Iako je jedan od najmanjih računara ikada napravljenih, može da bude vrlo moćan alat za rad i zabavu kada se kombinuje sa Intel procesorom.
Mac Pro
Mac Pro je vrlo moćan računar za zahtevne korisnike. Poseduje visokokvalitetni procesor i grafički procesor, tako da bez problema možete da uređujete video zapise ili dizajnirate 3D modele. Čak i igranje zahtevnih igara nije problem za ovaj “radni stroj”.
Procesor
Većina Mac računara zavisi od svog procesora. Sv uređaj pokreće moćan Intel procesor—Core i5 ili i7. Ovi procesori omogućavaju nesmetano obavljanje svih kancelarijskih aktivnosti. Mac Pro i iMac Pro mogu koristiti izuzetno moćan Intel Xeon, koji je idealan za sve grafičke operacije.
Grafička kartica
Grafička kartica ima značajnu ulogu u skupljim Mac računarima. Apple koristi AMD grafičke kartice. Najmoćniji računari mogu imati AMD Vega grafičke kartice koje omogućavaju igranje igara i rad sa grafičkim softverima.
Da li mogu da igram igrice na Mini PC-u?
Ne preporučujemo igranje igrica na Mini PC-u. Iako su procesori prilično moćni, njihove grafičke kartice su gotovo uvek integrisane, pa Mini PC-evi nisu pogodni za igranje zahtevnih igrica. Ako tražite bolje performanse, potražite ih među većim računarima.