Kako odabrati laptop

Nekoliko osnovnih saveta pre nego što počnete

✔Ako želite da igrate igre, trebaće vam laptop sa zasebnom grafičkom karticom.

✔ Kancelarijski laptopovi imaju kvalitetne tastature i čvrstu konstrukciju.

✔ SSD skladištenje pomaže da laptop brzo radi.

✔Preporučujemo ekran sa barem Full HD rezolucijom.

✔ Manje veličine ekrana olakšavaju putovanja.

Osnovni parametri

Procesor

Procesor je mozak laptopa. To je mesto gde se odvija većina računanja i ključna komponenta koja određuje performanse laptopa prilikom rada sa zahtevnim programima, ali takođe utiče i na frejmrat (broj frejmova u sekundi) u igrama i sposobnost multitaskinga laptopa (mogućnost istovremenog obrade više zadataka).

Frekvencija procesora

Frekvencija se izražava u GHz i označava broj ciklusa takta koje procesor može obaviti u sekundi. Viša frekvencija znači efikasniju CPU performansu. Normalna frekvencija se kreće u opsegu od 1.6GHz do 3.3GHz, pri čemu najmoćniji CPU-ovi imaju baznu frekvenciju do 4GHz. Da biste obezbedili visoke performanse tokom zahtevnih aktivnosti, izaberite vrednost bližu gornjoj granici. Intel Turbo Boost tehnologija 2.0 radi na istom principu, postižući prosečno 2.8GHz, pri čemu najmoćniji modeli dostižu do 4.4GHz.

Broj jezgara procesora

Najvažniji deo procesora, koji je odgovoran za sve računske operacije. Što više jezgara procesor ima, to više zadataka može obraditi istovremeno. Većina laptop procesora opremljena je sa dve jezgre. Ponovo važi opšti princip: što više jezgara, to bolje. Višestruke jezgre mogu podeliti zadatak među sobom i skratiti vreme obrade. Međutim, procesori sa četiri jezgra imaju veću potrošnju energije od procesora sa dve jezgre, što negativno utiče na vreme trajanja baterije.

RAM

RAM memoriјa je ključni faktor za svaki laptop. Koristi se za privremeno skladištenje podataka i pokretanje programa. Što više memorije laptop ima, udobnije može obavljati zadatke u više programa ili prozora pretraživača.

✅ Minimum koji vam je potreban za korišćenje u modernom Windows operativnom sistemu je 4GB.

✅ Ako često pokrećete zahtevniji softver ili više aplikacija istovremeno, preporučujemo da nabavite laptop sa barem 8GB RAM-a.

✅ Igranje zahtevnih računarskih igara često zahteva više od 8GB RAM-a; preporučujemo najmanje 16GB ako želite maksimalne performanse u svakoj igri.

✅ Najmoćniji profesionalni i gejming laptopovi mogu imati i do 64GB sistemske memorije.

Grafičke kartice

Integrisane grafičke kartice

Ove kartice se smeštaju u kućište procesora i rade sa memorijom procesora. Današnja generacija integrisanih kartica je relativno moćna, ali su i dalje više pogodne za kancelarijski rad i konzumiranje multimedijalnog sadržaja.

Odvojene grafičke kartice

Posebne grafičke kartice sa sopstvenom vRAM-om. Pogodne za igre koje zahtevaju puno grafičkih resursa i rad sa grafičkim softverom.

Memorija

Što je veći kapacitet, to je veći potencijal performansi u zahtevnim 3D igrama. Jeftinije grafičke kartice mogu upravljati sa 1GB, dok gejmerski modeli mogu imati 8GB ili više. Nedovoljni kapacitet memorije može ometati grafičku karticu prilikom igranja igara u visokoj rezoluciji.

Nvidia grafičke kartice

NVIDIA GeForce RTX series – Najnovija generacija kartica za najzahtevnije igrače, zamenjuje najbolje GTX modele.

Nvidia GeForce GTX series – Moćni modeli dizajnirani pretežno za gejming.

Nvidia GeForce GT series – Slabiji modeli, pogodni za igranje starijih igara ili pokretanje casual multimedijalnih aplikacija.

Nvidia Quadro series – Profesionalne grafičke kartice dizajnirane za rad sa CAD ili 3D grafičkim softverom.

Skuplji laptopovi, posebno gejming modeli, uključuju moćne grafičke kartice punih mogućnosti, ali casual gejmeri verovatno treba da se odluče za grafičke kartice označene kao M. To su smanjene, ali i dalje moćne varijante grafičkih kartica za laptopove standardnih desktop modela.

AMD grafičke kartice

Radeon R9 – Najmoćniji opseg, pogodan za igranje modernih igara sa zahtevnom grafikom.

Radeon R8 – Moćni modeli, ali možda ćete morati smanjiti detalje ili rezoluciju prilikom igranja najnovijih igara.

Radeon R7, R6, R5 – Niži modeli serije za igranje starijih ili casual igara.

Radeon FirePro – Grafičke kartice dizajnirane za profesionalnu upotrebu u CAD ili 3D grafičkom softveru.

Intel grafičke kartice

Popularni proizvođač procesora takođe pravi svoj asortiman grafičkih kartica. Nije prošlo mnogo vremena otkako je opšte mišljenje bilo da su integrisane grafičke kartice dobre za surfovanje internetom i gledanje videa, ali za malo šta drugo. Srećom, to više nije slučaj. Najnovije integrisane grafičke imaju performanse slične skromno opremljenim dedikovanim grafičkim karticama. Često se koriste u Appleovim MacBook i iMac uređajima. Njihova posebna konstrukcija čini ove kartice manje zahtevnim za bateriju i ne zauzimaju dodatni prostor unutar laptopa.

Intel HD Graphics – Najčešće korišćena serija integrisanih grafičkih kartica. Pogodna za multimediju i igranje igara sa nižim detaljima i rezolucijom.

Intel Iris Graphics – Moćne integrisane grafičke kartice koje čak mogu rukovati nekim novijim igrama ako igrate sa smanjenim nivoom detalja.

Storage (HDD, SSD, SSHD)

Tip diska

HDD – hard disk drive.

SSD – solid-state storage with no moving mechanical components

HDD + SSD – a combination of SSD and HDD storage

SSHD – hybrid hard drive

Kapacitet

Što je veći kapacitet, to možete više programa, fotografija, videa i drugih podataka skladištiti. Kada je reč o skladištenju, veći kapacitet je uvek bolji, bez izuzetaka. Tipični kapaciteti HDD-a su 500GB, 1024GB (1TB) ili 2TB. Zbog više cene, kapacitet SSD-a u laptopima obično je niži, obično od 256GB do 512GB.

KapacitetVideo (DVD)Muzika (mp3)Slike (JPG)
120GB25 filmova24,000 pesama30,000 slika
500GB106 filmova100000 pesama128000 slika
2000GB425 filmova400000 pesama512000 slika

Display

Veličina ekrana

Veličina ekrana je ključni faktor koji određuje fizičke dimenzije i težinu laptopa. Laptopovi sa manjim ekranima su lakši za prenos, ali gledanje multimedijalnog sadržaja na njima ne pruža baš zadivljujuće iskustvo.

12″ i manje – Minimalne dimenzije i težina.

13″ – Pogodno za česta putovanja.

14″ – Kompromis između veličine i pokretljivosti.

15″ – Za povremeni prevoz, tastatura često uključuje numeričku tastaturu.

17″ i više – Za kućnu upotrebu, tastatura uključuje numeričku tastaturu.

Rezolucija

Rezolucija označava broj piksela prikazanih na slici. Što je više piksela, to je veća rezolucija, a samim tim je i slika oštrija. Za laptopove, preporučuje se Full HD rezolucija (1920 x 1080 piksela) ili više. Iako veća rezolucija donosi bolji kvalitet slike, takođe postavlja veće zahteve na grafičku karticu.

RezolucijaPikseli
HD (720p)1280 × 720 pixels
HD Ready1366 × 768 pixels
HD+1600 × 900 pixels
Full HD1920 × 1080 pixels
WQHD2560 × 1440 pixels
WQXGA2560 × 1600 pixels
3K2880 × 1620 pixels
WQXGA+3200 × 1800 pixels
4K3840 × 2160 pixels

Display tehnologija

TN (Twisted-Nematic)

Starija LCD tehnologija koja se i dalje široko koristi. U poređenju s IPS-om, TN ekrani su jeftiniji za proizvodnju, imaju veću osvetljenost, brže vreme odziva i malo manje zahteva za trajanje baterije. Nedostatak, međutim, je lošiji uglovi gledanja.

IPS (In-Plane Switching)

Napredna tehnologija koja nudi reprodukciju boja i široke uglove gledanja od 178°. IPS ekrani su skuplji za proizvodnju, pa se često nalaze na laptopima više cenovnog ranga. U poređenju s TN ekranima, imaju niži kontrast i sporije vreme odziva.

VA (Vertical Alignment)

VA ekrani kombinuju prednosti TN i IPS tehnologije. Imaju visok kontrast, široke uglove gledanja (iako ne toliko dobri kao IPS), i reprodukciju boja.

Povezivanje

USB

Povezivanje se koristi za povezivanje miša, eksternih tastatura, fleš drajvova, eksternih drajvova, optičkih drajvova itd. Radi praktičnosti, odaberite laptop sa najmanje dva USB 3.0 priključka.

Na laptopovima obično možete pronaći USB Type-A priključke (najčešći, stariji kvadratni tip, jednostrani) i USB Type-C priključke (oblika ovala, dvostrani). USB Type-C vam omogućava da istovremeno prenosite podatke i punite svoj laptop.

HDMI

Najčešći digitalni priključak za istovremeni prenos video i audio signala u visokoj definiciji. Koristi se, na primer, za povezivanje laptopa sa televizorom, eksternim monitorom ili projektorom.

DisplayPort

Digitalni priključak koji se koristi za prenos video i audio signala u visokoj definiciji. Čest je na profesionalnim i kancelarijskim laptopovima.

VGA

Analogni priključak koji se koristi za prenos slike. Koristi se, na primer, u starijim projektima.

Ethernet (LAN)

Za povezivanje laptopa na žičanu mrežu (lokalnu kao i internet). Preporučujemo brzi gigabitni LAN (1000Mbit/s).

WiFi

Bežična tehnologija koja dolazi kao standard uz svaki laptop. U jeftinijim modelima očekujte standard 802.11b/g/n. Napredniji 802.11ac pruža veći protok podataka na 5GHz.

Bluetooth

Služi za bežično povezivanje s drugim uređajima i opremom, na primjer, slušalicama ili zvučnicima.

3.5mm audio jack 

Za povezivanje slušalica, zvučnika ili mikrofona.

Memory card reader

Omogućava vam jednostavan prijenos velike količine fotografija s fotoaparata ili mobilnog uređaja.

Operativni sistemi

Windows 10

Windows 8

Windows 7

MacOS

Gaming Laptopovi

Dizajnirano za igrice.

Jaka grafička kartica.

Takođe pogodni za zahtevan rad na računaru. 

Skloni su da budu veći i imaju veći ekran.

Obično imaju veoma prepoznatljiv dizajn.

Prednosti i mane

+ Sjajne gejming performanse.

+ Gejmerski dizajniran.

+ Dovoljno snažna performansa čak i za profesionalne softvere.

Veće dimenzije.

Trajanje baterije.

Bez obzira da li ste strastveni igrač ili povremeno volite da odigrate igru ili dve, sigurno ćete ceniti performanse gejming prenosnika koji kombinuju snagu gejming desktop računara sa prenosnošću laptopa. Za razliku od običnih laptopova, ovi često su opremljeni pravim desktop procesorima i posebnom grafičkom karticom. Takođe imaju korisne dodatke poput kvalitetnog zvučnog sistema ili osvetljenih tastatura.

Business Laptopovi

 Namenjen profesionalcima i zahtevnijim korisnicima.

 Windows Pro.

Vrhunski kvalitet izrade. 

Docking port.

Prednosti i mane

+ Visokokvalitetna izrada i trajna konstrukcija.

+ Modeli sa ekstremnom performansom .

+ Vrhunski ekran.

Visoka cena.

Ako zahtevate maksimalnu pouzdanost od svog laptopa, onda birajte jedan od takozvanih profesionalnih laptopova. Napravljeni su od najkvalitetnijih materijala, pružaju premijum proizvođačku garanciju i mogu se priključiti na stanicu za priključenje. Standard za ovu kategoriju je, na primer, Intel Core procesor, barem Full HD rezolucija ekrana i izdržljiva konstrukcija. Profesionalni laptopovi takođe uključuju modele posebno dizajnirane za zahtevne 3D grafičke softvere. Ovaj tip je idealan kompromis između kancelarijskog laptopa i moćnog desktop računara, koji uvek možete poneti sa sobom kada putujete.

Office Laptopovi

 Namenjen za rad u kancelariji.

Dugotrajna baterija. 

Prednosti i mane

+ Pristupačna cena.

+ Dovoljno performansi za obične kancelarijske zadatke.

Uglavnom napravljen od plastike.

Skromne specifikacije ekrana.

Kancelarijski laptopovi su dizajnirani za udobnost i efikasnost pri radu. Dobar kancelarijski laptop treba imati ekran od 15.6 inča koji pruža dovoljno prostora za rad i dobru prenosivost. Važno je da laptop ima udobnu tastaturu sa numeričkom tastaturom i dugotrajnu bateriju. Ako vaš posao ne uključuje ništa posebno kompleksno ili zahtevno za performanse, možete se zadovoljiti manjom rezolucijom ekrana (HD/FullHD) i ne morate previše da brinete o grafičkoj kartici, jer čak i standardna integrisana grafička kartica može biti dovoljna za uobičajene kancelarijske zadatke.

Basic Laptopovi

 Za opuštene, manje zahtevne korisnike.

Idealan za pretraživanje web-a.

Obično napravljen od plastike.

Prednosti i mane

+ Pristupačna cena.

+ Dovoljno performansi za obične kancelarijske zadatke.

Uglavnom napravljen od plastike.

Niža rezolucija ekrana.

Slabe performanse sa složenijim zadacima.

Osnovni laptopovi su dizajnirani za korisnike sa manjim budžetom koji koriste svoj računar za gledanje filmova, surfovanje internetom, komunikaciju na društvenim mrežama, povremeni rad u Microsoft Office-u ili igranje jednostavnih i manje zahtevnih igara. Glavna prednost ove kategorije je odnos cene i performansi – danas možete kupiti veoma pristojan laptop po pristupačnoj ceni koji će vam dugo trajati.

Apple MacBook

Gladak rad operativnog sistema i aplikacija.

Mac OS.

All-aluminijum izrada.

Prikladno za studente

Prednosti i mane

+ Vrhunski kvalitet izrade.

+ Brz i odzivan operativni sistem.

+ Dugotrajna baterija.

+ Korisni programi.

Nisu pogodni za igranje video igara.

Viša cena.

Malobrojni proizvodi dostižu premijum kvalitet Apple MacBooks. Njihova konstrukcija od potpuno aluminijuma, koja je među najtanjom na svetu, obezbeđuje tradicionalno čist i minimalistčki izgled uz visoke performanse. MacBook-ovi se ponose premijum trajanjem baterije, a novije serije takođe imaju prelep Retina ekran. Svi MacBook modeli koriste Mac OS, koji je optimizovan za MacBook hardver. Različite serije se razlikuju po performansama i veličini ekrana.